Log ind Opret konto
Alle værktøjer

Beregn garnforbrug

Find ud af, hvor meget garn du skal købe. Vil du have et hurtigt svar, vælger du projekt og garntykkelse. Vil du have et præcist svar, vejer du din strikkeprøve og skriver målene på de dele, du skal strikke.

Garntykkelse
Et nøgle eller fed (fra banderolen)
gm

Løbelængden er et typisk tal for denne garntykkelse. Ret den, så den passer med din banderole.

Resultat

Cirka 1.100 – 1.350 m (1.203 – 1.476 yd)

6 til 8 nøgler på 185 m

Køb efter den øverste del af intervallet, og køb det hele i samme indfarvning.

Typiske mængder til glatstrik i uld, fra guiden »How much yarn do I need?« (på engelsk).

Skal du strikke en sweater?

Åbn et strikkediagram i Knytstudio, og vælg at strikke en sweater i denne strikkefasthed: du får en raglansweater strikket oppefra og ned i din størrelse, et diagram til hver del og en skrevet opskrift med et overslag over garnforbruget. Gratis at komme i gang, ingen konto nødvendig.

Begynd på et strikkediagram

To måder at regne det ud på

Det hurtige overslag bruger de typiske mængder til glatstrik i uld eller uldblanding fra vores guide »How much yarn do I need?« (på engelsk). Hvor meget du selv skal bruge, afhænger af størrelse, længde, strikkefasthed og mønster, så køb efter den øverste del af intervallet.

Metoden med strikkeprøven er den præcise: prøven er strikket med dit garn, dine pinde og dit mønster, så den regner allerede med det ekstra garn, som snoninger eller flerfarvestrik bruger.

Sådan virker metoden med strikkeprøven

  1. Strik strikkeprøven i projektets garn og mønster, og mål den: fx 15 x 15 cm = 225 cm².
  2. Vej den på en køkkenvægt: lad os sige 9 g.
  3. Læg arealet af de dele, du skal strikke, sammen. En sweater er cirka forstykke, ryg og to ærmer: to kropsdele på 55 x 65 cm og to ærmer på i gennemsnit 35 x 48 cm giver 10.510 cm².
  4. Gram, du skal bruge = færdigt areal / prøvens areal x prøvens vægt: 10.510 / 225 x 9 = 420 g.
  5. Læg 10 procent til sømme, kanter og det uforudsete: cirka 460 g. Med nøgler på 100 g køber du fem.

Gode råd, så garnet slår til

Garnforbrug efter projekt og garntykkelse

Meter, til glatstrik i uld eller uldblanding, fra guiden »How much yarn do I need?« (på engelsk). En streg betyder, at guiden ikke har et tal.

Projekt Fingering (sokkegarn)DKWorsted / aranChunky (tykt garn)
Sweatre (voksen, hoftelang)
XS – S (brystvidde 80 – 90 cm) 1.200 – 1.5001.000 – 1.250850 – 1.100600 – 800
M – L (brystvidde 95 – 110 cm) 1.500 – 1.8501.250 – 1.5501.100 – 1.350800 – 1.000
XL – 2XL (brystvidde 115 – 130 cm) 1.850 – 2.3001.550 – 1.9001.350 – 1.6501.000 – 1.250
3XL og større (brystvidde fra 135 cm) 2.300 +1.900 +1.650 +1.250 +
Tilbehør
Hue, voksen 200 – 300170 – 250130 – 20090 – 140
Luffer, voksen (par) 200 – 280170 – 230130 – 18090 – 130
Sokker, voksen (par) 350 – 420300 – 380––
Halsedisse 200 – 350170 – 300130 – 25090 – 170
Halstørklæde (20 x 160 cm) 500 – 650400 – 550300 – 450200 – 300
Sjal (mellemstort) 400 – 800350 – 650––
Tæpper
Babytæppe (75 x 90 cm) –800 – 1.000650 – 900450 – 600
Plaid (100 x 130 cm) –1.500 – 1.9001.200 – 1.600850 – 1.150
Tæppe til enkeltseng (150 x 200 cm) –3.000 – 3.8002.400 – 3.2001.700 – 2.300

Ofte stillede spørgsmål

Guider til strikning

Del

Flere strikkeværktøjer